VDL Awards

Mordialloc had figured prominently in the VDL, Moomba and Waverley awards prior to the current era of VDL Awards.  However, this list is restricted to the awards made since 1997.

1998 The Woman in Black by Stephen Mallatratt
Best Sound Gold Award – Jason Bajada
Best Lighting Silver Award – Jason Bajada
Best Actor Nomination  – Bruce Grainger
Best Director Nomination – Doug Bennett
Best Production Nomination
   
1999 (2 entries)  
  A View from the Bridge, by Arthur Miller
Best Sound Nomination – Judy Corderoy
Best Set Nomination – Martin Gibbs
Best Actress Gold Award – Donna Cohen
Best Director Nomination – Judy Corderoy
Best Production Nomination
   
  No Names, No Pack Drill by Bob Herbert
Best Costumes Nomination – Eryl Lowe
Best Set Gold Award – Martin Gibbs
Best Supporting Actor Nomination – George Tyler
Best Actor Nomination – Stephen Jenkins
Best Actress Nomination – Kim Knight
Best Production Nomination
   
2000 A Voyage Round My Father, by John Mortimer
Best Sound Nomination – Judy Corderoy
Best Lighting Silver Award – Derek Hartwick
Best Set Nomination – Neil Barnett
Best Costumes Nomination – Eryl Lowe
Best Supporting Actress Nomination – Juliet Hayday
Best Actor Silver Award – Clive Hearn
Best Director Gold Award – Judy Corderoy
Best Production Nomination
   
2002   (Comedy category) The Memory of Water by Shelagh Stephenson
Best Lighting Nomination – Cassie Arnold
Best Set Nomination – Martin Gibbs & Neil Barnett
Best Costumes Nomination – Denise Wellington
Best Actress – Minor role Nomination – Joan Krutli
Best Actress  Nominations – Kate Bowers, Donna Cohen
Best Director Gold Award – Richard Keown
Best Production Gold Award
   
2003   (Drama category) Falling from Grace by Hannie Rayson
Best Actress – Minor role Nomination – Cheyney Caddy
Best Supporting Actor Nomination – Barry Lockett
   
2004 (  (Drama category) All my Sons by Arthur Miller
Best Set Nomination – Neil Barnett
Best Costumes Nomination – Judy Corderoy, Eryl Lowe, Christine Bridge
Best Supporting Actress Gold Award – Nicola Wright
Best Actor Nomination – Eric Heyes
Best Director Nomination – Judy Corderoy
Best Production Nomination
   
2005  (Drama category) Sweet Road by Debra Oswald
Best Actress – Minor role Gold Award – Joan Crosland
Best Actor – Minor role Gold Award – Eric Heyes
Best Supporting Actress Nominations – Samantha Stone, Nicola Wright
Best Supporting Actor Nomination – Paris Romanis
   
2006  (Comedy category) On Golden Pond by Herbert Thomson
Best Sound Nomination – Gerhard Hannemann
Best Lighting Nomination – Russell Allsop
Best Set Nomination – Neil Barnett
Best Supporting Actor Nomination – Ross Mack
Best Actor Nomination – Eric Heyes
Best Director Nomination – Judy Corderoy
Best Production Nomination
   
2007  (Drama category) Boy Gets Girl by Rebecca Gilman
Best Sound Nomination – Tim Long & Ross Mack
Best Supporting Actor Nomination – Eric Heyes
Best Actress Nomination – Deborah McKelvey
   
2008  (Drama category) Journey’s End by R.C. Sherriff
Best Sound Silver Award – Tim Long & Ross Mack
Best Lighting Silver Award – Leah Morrison
Best Set Silver Award – Martin Gibbs
Best Costumes Gold Award – Juliet Hayday
Best Actor – Minor Role Gold Award – Keith Hutton
Best Supporting Actor Gold Award – Ross Mack
Best Director Nomination – Eric Heyes
Best Production Nomination
   
2009  (Comedy category) Crimes of the Heart by Beth Henley
Best Supporting Actress Nomination – Alex Cheatley
Best Actress Nominations – Keziah Gillam, Michaela Smith
   
2010  (Comedy category) Chaim’s Love Song by Marvin Chernoff
Best Lighting Nomination – Angelo Gianchino
Best Actress – Minor role Nominations – Philippa Bain, Annie Bieniek
Best Supporting Actress Nomination – Christine Bridge
Best Supporting Actor Nomination – David Dodd
Best Actor Nomination – Eric Heyes
Best Production Nomination
   
2011 – No entry  
   
2012 (Drama category) The Heiress by Ruth and Augustus Gotz
Best Set Silver Award – Vicki Smith
Best Lighting  Silver Award – Gordon Boyd
Best Costumes Gold Award – Christine Bridge and Sheila Balis
Best Actress – Minor role Nomination – Jennifer Piper
Best Supporting Actress Nomination – Hayley Lawon-Smith
Best Supporting Actress Nomination – Juliet Hayday
Best Actress Nomination – Julie Arnold
Best Actor Nomination – Kieran Tracey
Best Director Nomination – Vicki Smith
Best Production Nomination
   
2013 (Drama category) Night Must Fall by Emlyn Williams
Best set Nomination – Martin Gibbs
Best Actor – Minor role Neil Barnett
   
2014 (Comedy category) Quartet by Ronald Harwood
Best Actor Nomination – Barry Lockett
   
2015 (Drama category) Hotel Sorrento by Hannie Rayson
Best Lighting Nomination – Robin Le Blond
Best Supporting Actor Nomination – Tim Byron
Best Supporting Actor Gold Award – Ian McMaster
Best Supporting Actress Gold Award – Juliet Hayday
   
2016 (Drama category) Visiting Mr Green by Jeff Baron
Best Actor Nomination – Eric Heyes
   
2017 (Comedy category) Outside Mullingar by John Patrick Shanley
Best Set Nomination – Helen Ellis
Best Lighting Silver Award – Michael “Mush” Brasser
Best Supporting Actress Nomination – Juliet Hayday
Best Supporting Actor Gold Award – Eric Heyes
Best Actress Gold Award – Melanie Rowe
Best Actor Nomination – Stephen Shinkfield
Best Director Gold Award – Helen Ellis
Best Production Gold Award – Outside Mullingar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s